Kdyby zvířata dovedla mluvit, pes by byl výřečný chlapík, zatímco kočka by byla graciézní dáma se vzácným darem nikdy toho neříkat příliš mnoho. (Mark Twain)

Kdyby bylo možné zkřížit člověka s kočkou, pak by byl mnohem dokonalejší. Jen kočka by si značně pohoršila. Mark Twain

Uvážíme-li kvalitu kočičí čistoty, přítulnosti, trpělivosti, důstojnosti a odvahy, které jsou kočkám vlastní - ptám se vás, kolik z nás by dokázalo být kočkou?“ Fernand Mery

Cikáni? Rómové?
 
Na úvod bych chtěla předeslat, že jsem se pokusila dané skutečnosti nazvat a popsat tak, jaké doopravdy jsou - nebo chcete-li - jak to tedy vidím já
 
Víte, marně se snažím vybavit dobu, čas, rok, kdy si cikáni začali říkat Rómové ?Bylo to po sametové revoluci v roce 1989? Nebo kdy to vlastně bylo? A proč? Vznikla snad nějaká Rómská republika , o které nevím?
Co svět světem stojí, tedy za mých už 57  let…vždy se cikánům říkalo - cikáni.Tak proč ne zas ? Proč se tolik lidí bojí toto oslovení použít a vyslovit? Ať to jsou lidé známí, umělci nebo i lidé z lidu…
Proč černoch může být stále černochem, žid - židem ?
Víte co mě před nějakou dobou značně rozhořčilo?
Cikánům se přestala líbit " Cikánská hovězí pečeně"- teda její název - ovšem. Nevím , zdali jim přestala i chutnat, nicméně vím, že se od tohoto názvu v nových recepturách upustilo.Jeminkote - a to jako proč? To by se Moravané mohli zlobit za "Moravského vrabce" , nebo židé za "Židovský řízek"
To už  název " Játra naší babičky "- ten se mi opravdu příčí a myslím, že bych na ně chuť neměla a z jídelního lístku  si je nevybrala.
Ale vzpomínaná " Cikánská hovězí pečeně"
- maso prošpikované dobrou uzenou slaninou, opečené na cibulce, přidán rajský protlak, papriky , rajčata,  sůl i pepř- no šťavnatá a pikantní krmě, kterou snad kdysi ti praví, správní a kočovní cikáni připravovali v kotlíku nad ohněm/ a chtěla bych věřit , že ji připravovali opravdu vždy  z hovězího masa, jak ji znám z receptur pro školní i veřejné stravování/ získala svou nezaměnitelnou chutí takovou oblibu, že se právem dostal recept do již zmiňovaných odborných knih…tak o co jde - o co šlo ?
Nebo takový " Židovský řízek "
 Bože, ten je skutečně výborný! Jenom při dnešní ceně hovězí roštěné není často dostupný ani mně ani spoustě dalších lidí.
Plátek hovězí roštěné, osolený, opepřený a potřený rozetřeným česnekem, pak obalený v trojobalu a následně usmažený v oleji do křupava…No božská mana.Jééé - já bych tak jedla…!
Tak - tolik jsem chtěla napsat a sdělit.
Jsem ČEŠKA  a  miluji české buchty! A to nejsem ani náhodou lesbička…a
ani rasistka…!
1
Bůh stvořil domácí kočku, aby lidstvo mohlo mít radost z hlazení tygra.
Fernard Méry, francouzský spisovatel
Víte, na čem dobře drží kočičí chlupy? Na všem.
Bůh stvořil veterinu, aby udržovala kočku zdravou a člověka na mizině.
Zápatí stránek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one